Okulista rozpoznał zaćmę? i co dalej ?
Okulista rozpoznał zaćmę? i co dalej ?
Masz ponad 60 lat i zaczynasz przecierać okulary, bo widzisz jak przez mgłę. Myślisz, że trzeba je zmienić? Samodzielna wyprawa do optyka nie poprawia sytuacji. Zmieniasz kolejne pary okularów, przymierzasz słabsze lub silniejsze pożyczone od przyjaciół. Nie ma poprawy, nadal widzisz nieostro – szczególnie słabo widzisz w bardzo ostrym świetle, kolory nie mają kontrastu lub obraz przed jednym okiem zaczyna ci się rozszczepiać.
Dojrzałeś do wizyty u okulisty… ale słowo zaćma jakie usłyszysz od specjalisty zwykle i tak cię zaskakuje. Dlaczego?
Zaćma starcza dotyczy 40-45 % pacjentów po 75 roku życia. Może rozwijać się również u osób młodych, a nawet u dzieci jako zaćma wrodzona, po urazie gałki ocznej (zaćma pourazowa) czy na skutek przyjmowania leków (np. sterydów). Występuje również w przebiegu cukrzycy lub w dużej krótkowzroczności.
Jeśli jesteś w grupie ryzyka zaćmy to niezwłocznie zbadaj swoje oczy.
Zaćma nie boli, nie swędzi, nie powoduje łzawienia czy zaczerwienia oka, ale w sposób podstępny może pozbawić możliwości pracy, prowadzenia samochodu czy nawet samodzielnej egzystencji. Jeśli zaćma prowadzi do zaburzenia twojego dotychczasowego trybu życia, przeszkadza w codziennych czynnościach czy pracy należy ją usunąć.
Nie wierz w to, że zaćmę mogą zahamować jakieś leki. Jedynym leczeniem jest operacja.
W prawidłowym oku, za tęczówką znajduje się całkowicie przezierna soczewka, której zadaniem jest skupianie obrazu na siatkówce. Jej mętnienie stanowi przeszkodę w prawidłowym widzeniu i może powodować widzenie jak przez matową szybę, a nawet prowadzić do całkowitej ślepoty. W tej sytuacji zaćma jest całkowicie dojrzała, a zamiast czarnej, widoczna jest szara lub biała źrenica. Zawsze nawet w zaćmie dojrzałej powinieneś widzieć chociaż światło. Jeśli twoje oko nie widzi światła, to znaczy, że dołączyły się do zaćmy inne schorzenia oczu, które zmieniły nieodwracalnie jego funkcje.
Z operacją zaćmy nie należy zwlekać. Im wcześniej wykryta, tym skuteczniejsze jej leczenie. Tę chorobę można wyleczyć, pod warunkiem, że chory zostanie w odpowiednim momencie zoperowany.
Decyzję pomoże ci podjąć twój okulista. Wiek nie jest do niej przeciwwskazaniem.
Rzadko istnieją przeciwwskazania do operacji zaćmy z powodu ogólnego stanu zdrowia. Twój kardiolog, diabetolog lub inny specjalista będzie miał czas, aby do operacji cię bezpiecznie przygotować.
Usunięcie zaćmy przeprowadza lekarz okulista na bloku operacyjnym. Zabieg prowadzony jest w znieczuleniu miejscowym, pod nadzorem lekarza anestezjologa. Za pomocą fakoemulsyfikatora, lekarz przez mikrocięcia rozbija wewnątrz gałki ocznej zmętniałą soczewkę i ją wypłukuje. Do torebki starej soczewki wszczepia się zwykle zwijalny jednoogniskowy implant sztuczny, mocą tak dopasowany do oka, aby pacjent mógł widzieć z daleka dobrze bez okularów.
Chcesz dowiedzieć sie więcej – zapraszamy do kontaktu, e-mail: okulistyka@szpital.siedlce.pl lub tel. nr 25/ 64 03 464.