Program profilaktyki raka szyjki macicy (przesiewowe badanie cytologiczne oraz etap pogłębionej diagnostyki).

Program adresowany jest do kobiet w wieku 25-59 lat, które:

  • nie miały wykonanej cytologii w ciągu ostatnich trzech lat;
  • są obciążone czynnikami ryzyka (zakażonych wirusem HIV, przyjmujących leki immunosupresyjne, zakażonych HPV - typem wysokiego ryzyka), które nie miały wykonanej cytologii w ciągu ostatnich 12 miesięcy.
  • były leczone z powodu nowotworu złośliwego szyjki macicy, po zakończeniu kontroli onkologicznej (decyzję podejmuje lekarz prowadzący leczenie onkologiczne) ponownie zostają objęte skryningiem cytologicznym.

Cytologia jest badaniem bezbolesnym, krótkim, polegającym na pobraniu przez lekarza ginekologa, za pomocą specjalnej szczoteczki, komórek z powierzchni szyjki macicy. Pobrany materiał jest następnie dokładnie badany pod mikroskopem.

Na czym polega przygotowanie się do badania cytologicznego?

Cytologię najlepiej jest wykonać pomiędzy 10 a 20 dniem cyklu. 24 godziny przed badaniem należy powstrzymać się od współżycia seksualnego. Przez kilka dni przed badaniem nie należy stosować leków dopochwowych ani przeprowadzać zabiegów leczniczych na pochwie i szyjce macicy (np. irygacji). Badanie to może być wykonane przynajmniej jeden dzień po badaniu ginekologicznym lub USG dopochwowym. Cytologię można wykonać po wyleczeniu infekcji dróg rodnych.

Jak często należy wykonywać cytologię i chodzić do ginekologa?

Zaleca się wykonywanie profilaktycznego badania cytologicznego co 1 rok u wszystkich kobiet po 25 roku życia. Pierwszy raz cytologię należy wykonać 3 lata po rozpoczęciu współżycia płciowego. Wizyty kontrolne u ginekologa powinny odbywać się co najmniej 1 raz w roku. Wynik badania cytologicznego wymaga konsultacji lekarskiej i ewentualnie dalszej diagnostyki.

Zapisy na badanie cytologiczne w dni powszednie  godz. 7.30-18:00

  • telefonicznie : 25 64 03 301

 

ZAPRASZAMY!