Ortopedyczno - Urazowy
Sekretariat medyczny tel. (25) 640 35 00
Ordynator tel. (25) 640 35 00
Lekarze tel. (25) 640 35 39, (25) 640 34 99
Pielęgniarki tel. (25) 640 34 98, (25) 640 35 06
e-mail: ortopedia(at)szpital.siedlce.pl
Odwiedziny pacjentów odbywają się codziennie. Mając na uwadze dobro pacjentów i względy epidemiologiczno - sanitarne oraz ze względów porządkowych i organizacyjnych (obchody, badania pacjentów, zabiegi, czynności leczniczo- pielęgnacyjne), sugerowane godziny odwiedzin to 13.00 - 18.00.
Ordynator Oddziału: dr n. med. Maciej Płończak
specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu
Z-ca Ordynatora: lek. Marek Marczuk
specjalista ortopedii i traumatologii
Z-ca Ordynatora: lek. Andrzej Kobielus
specjalista ortopedii traumatologii narządu ruchu
Pielęgniarka oddziałowa: Dorota Kupińska
specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego
Z-ca Pielęgniarki Oddziałowej: Agnieszka Żmuła
specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego
Liczba łóżek: 64
Oddział Ortopedyczno - Urazowy działa od 1995 r. Pod naszą opieką znajdują się pacjenci z całego kraju, szczególnie z najbliższych powiatów - siedleckiego grodzkiego, sokołowskiego, węgrowskiego, łukowskiego i łosickiego oraz częściowo mińskiego.
Oddział zapewnia kompleksową opiekę ortopedyczną i traumatologiczną chorym z chorobami i uszkodzeniami narządu ruchu. Organizacyjnie podzielony jest na dwa odcinki: ortopedyczny oraz urazowy.
Zakres świadczeń części ortopedycznej obejmuje: leczenie chorób biodra, chorób kolana, stawu skokowego i stopy, chorób stawu barkowego, kończyny górnej, leczenie wrodzonych deformacji narządu ruchu oraz leczenie operacyjne łagodnych guzów kości.
W części traumatologicznej preferujemy małoinwazyjne, głównie śródszpikowe zespolenia umożliwiające wczesne usprawnianie, unikając w leczeniu długotrwałego unieruchomienia. Prowadzimy leczenie obrażeń wielomiejscowych i wielonarządowych (we współpracy z Oddziałem Chirurgii Ogólnej) oraz wszystkie urazy narządu ruchu wyłączając operacyjne leczenie obrażeń kręgosłupa. Leczymy złamania kończyny górnej i kończyny dolnej.
Dysponujemy nowoczesnymi stabilizatorami zewnętrznymi typu Dynastab, Monotube, Ortofix - umożliwiającymi leczenie złamań wieloodłamowych, jak również otwartych i powikłanych uszkodzeniami tkanek miękkich.
Prowadzimy diagnostykę i leczenie osteoporozy - pierwotnej i wtórnej, diagnostykę zespołów bólowych kręgosłupa oraz nowotworów narządu ruchu.
Prowadząc leczenie w Oddziale jak i Poradni Ortopedyczno - Urazowej dążymy do wczesnego rozpoznawania choroby, wielokierunkowego leczenia z uwzględnieniem profilaktyki i rehabilitacji. Preferujemy nowoczesne zabiegi rekonstrukcyjne skojarzone z intensywną rehabilitacją jako integralną częścią leczenia. Jako zasadę przyjęliśmy stosowanie kilku sposobów leczenia każdego schorzenia, by móc dobrać metodę do pacjenta, a nie odwrotnie. Prowadzimy zintegrowaną, ciągłą opiekę nad pacjentem - w trakcie rozpoznania, przygotowania do leczenia operacyjnego, pobytu w oddziale i samej operacji, jak również do leczenia, usprawniania i leczenia ambulatoryjnego.
Prowadzimy szeroki zakres zabiegów operacyjnych obejmujących protezoplastyki stawów, szeroki zakres zabiegów artroskopowych w dziedzinie ortopedii jak również pełniąc ciągły dyżur urazowy zaopatrujemy większość obrażeń narządu ruchu. Planujemy wkrótce rozpocząć leczenie schorzeń krążków międzykręgowych kręgosłupa z zastosowaniem techniki koblacji przezskórnej.
Poza świadczeniem usług zdrowotnych w oddziale prowadzona jest szeroka działalność naukowa i dydaktyczna. Lekarze oddziału opublikowali w specjalistycznych czasopismach medycznych ponad 60 prac. Zespół oddziału jest autorem rozdziału "Leczenie złamań osteoporotycznych kończyn dolnych" w książce pt. "Złamania osteoporotyczne" wydanej w USA. Ponadto uczestniczy aktywnie w zjazdach i sympozjach naukowych z zakresu ortopedii i traumatologii. Oddział współpracuje z Kliniką Ortopedyczną Akademii Medycznej w Warszawie. Posiada akredytację uprawniającą do szkolenia specjalizacyjnego lekarzy. W Oddziale praktyki odbywają również uczniowie studium medycznego.