Neonatologiczny
Sekretariat medyczny: tel. (25) 640 35 31
Ordynator tel. (25) 640 31 34
Lekarze tel. (25) 640 35 33
Pielęgniarki tel. (25) 640 35 36
e-mail: noworodki@szpital.siedlce.pl
Odwiedziny pacjentów odbywają się codziennie. Mając na uwadze dobro pacjentów i względy epidemiologiczno - sanitarne oraz ze względów porządkowych i organizacyjnych (obchody, badania pacjentów, zabiegi, czynności leczniczo- pielęgnacyjne), sugerowane godziny odwiedzin to 13.00 - 18.00.
Ordynator Oddziału: lek. Magdalena Goławska
specjalizacja II ° z pediatrii, specjalizacja z neonatologii
Zastępca Ordynatora: lek. Justyna Krystyna Łygas
specjalizacja II° z neonatologii, specjalizacja z pediatrii
Pielęgniarka oddziałowa: Agnieszka Czarnocka
specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa neonatologicznego
Liczba łóżek: 24 stanowisk ( w tym 2 stanowiska intensywnej terapii noworodka)
Oddział funkcjonuje od 08.12.1998 roku. Posiada II stopień referencyjności w ramach programu opieki perinatalnej. Obejmuje swą opieką i leczeniem noworodki i wcześniaki powyżej 32 tygodnia ciąży. Posiada wydzielony pododdział patologii noworodka wyposażony w nowoczesny sprzęt, pozwalający ratować życie i zdrowie małych pacjentów, z możliwością prowadzenia nieinwazyjnego wsparcia oddechowego oraz prowadzenia wentylacji mechanicznej.
Szpital wdrożył zasady nowoczesnej opieki położniczo-noworodkowej. W ramach akcji „Rodzić po ludzku" został wprowadzony system umożliwiający pozostawienie noworodka pod opieką matki. System "Rooming in" - "matka z dzieckiem " to wspólny pobyt matki i noworodka od urodzenia do wypisu, we wspólnym pokoju. Wspólny pobyt w oddziale to możliwość karmienia naturalnego - jedynego prawidłowego sposobu żywienia.
Oddział bierze udział w Programie Przesiewowego badania słuchu noworodków, programie nieinwazyjnego wsparcia oddechowego Infant - Flow oraz realizuje badania przesiewowe w kierunku wykrywania wad wrodzonych serca i wad metabolicznych.
W oddziale opieką medyczną objęte są również noworodki przyjmowane spoza oddziału (cześć septyczna). W tej części oddziału również możliwy jest nieodpłatny pobyt matki z dzieckiem, zapewniający ciągłość karmienia piersią.
W szpitalu funkcjonuje Poradnia Neonatologiczna. Obejmuje ona opieką wszystkie noworodki wymagające kontynuacji leczenia i diagnostyki poza oddziałem w trybie ambulatoryjnym.
Oddział współpracuje z renomowanymi placówkami neonatologicznymi i pediatrycznymi: Centrum Zdrowia Dziecka, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Instytut Matki i Dziecka, Oddziały Neonatologiczne Szpitala Specjalistycznego im. św. Rodziny w Warszawie oraz szpitala Bródnowskiego w Warszawie. Utrzymuje stały kontakt z Centrum Pomocy Dziecku i Rodzinie. By zapewnić stałe podnoszenie kwalifikacji personelu medycznego i pielęgniarskiego, prowadzone są systematyczne szkolenia wewnątrzoddziałowe. Lekarze i pielęgniarki uczestniczą w sympozjach i konferencjach naukowych - podnoszą kwalifikacje zawodowe (specjalizacje). W obrębie oddziału prowadzony jest staż kierunkowy.
Na oddziale wykonuje się następujące zabiegi i badania diagnostyczne:
- Resuscytacja, nieinwazyjne wsparcie oddechowe nCPAP ( SiPAP , Fabian , Mindray) , mechaniczna wentylacja z respiratora ( SLE 6000 , Fabian )
- Monitorowanie pulsoksymetryczne, pomiar RR metodą nieinwazyjną
- Fototerapia
- Transfuzja wymienna i transfuzje uzupełniające
- Częściowe żywienie parenteralne
- Diagnostyka usg i rtg przyłóżkowe
- Echokardiografia, EKG i zapis Holtera
- EEG
- Całodobowa diagnostyka laboratoryjna i bakteriologiczna
- Diagnostyka serologiczna zakażeń CMV, Toxoplazmoza, HBs i badanie PCR CMV
- Diagnostyka podstawowa zaburzeń hormonalnych tarczycy, skrining metaboliczny, badanie przesiewowe słuchu
- Konsultacje laktacyjne
- Podcięcie krótkiego wędzidełka języka