Systemy robotyczne da Vinci to narzędzia łączące zalety niskiej inwazyjności z nieosiągalną przez człowieka precyzją, wielokrotnie przewyższającą możliwości wcześniejszych rozwiązań. Przy użyciu robota chirurg otrzymuje transmisję obrazu z wnętrza ciała, obszar operacji jest widoczny w znacznym powiększeniu, a komputer przekłada gesty operatora na ściśle określone ruchy narzędzi chirurgicznych. Robot pozwala nie tylko precyzyjnie usuwać zaatakowane tkanki, lecz także zawęzić do minimum obszar interwencji chirurgicznej. W efekcie skraca się czas pobytu w szpitalu i okres rekonwalescencji.

Pierwsza operacja przy wsparciu systemu robotycznego da Vinci została w Polsce wykonana w 2010 roku. Dziś w naszym kraju funkcjonuje już kilka tego typu systemów – między innymi we Wrocławiu, Poznaniu, Warszawie, Białymstoku, Krakowie oraz Wieliszewie. Siedlecki robot to jednak pierwszy na Mazowszu w publicznej placówce zdrowia. Europejskim liderem w dostępie do robotyki medycznej pozostają Niemcy i Włochy – w każdym z tych krajów pracuje ponad 120 systemów da Vinci. Większą od Polski liczbą robotów mogą się również pochwalić dwa razy mniejsza pod względem ludności Rumunia i aż czterokrotnie mniejsze Czechy.

W naszym szpitalu system robotyczny da Vinci stosowany jest m.in. w leczeniu raka prostaty oraz innych schorzeń z zakresu urologii, a także chorób ginekologicznych. Od marca 2021 wykorzystywany jest również w Oddziale Chirurgii Onkologicznej.

Oddział Urologii i Onkologii Urologicznej

Oddział był inicjatorem wprowadzenia do armamentarium operacyjnego szpitala zabiegów z wykorzystaniem systemu robotycznego da Vinci®. Po pełnym cyklu szkoleń w ośrodkach zagranicznych specjaliści z oddziału wykonali pod koniec 2019 roku jako pierwsi w szpitalu operacje w asyście robota  - laparoskopowe prostatektomie (RARP – robot assisted radical prostatectomy). 

Oddział Położnictwa, Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej

W oddziale ginekologicznym wykonano już ponad 100 zabiegów  operacyjnych przy użyciu systemu robotycznego Da Vinci X. Realizowane są procedury operacyjne u pacjentek z nowotworami trzonu macicy (rak endometrium) – histerektomia, systemowe wycięcie węzłów chłonnych jak i wycięcie węzła wartowniczego z użyciem zieleni indocyjaninowej.

Nasilenie bólu pooperacyjnego jest znacznie niższe niż po klasycznych zabiegach metodą otwartą. Cześć pacjentek opuszcza szpital już następnego dnia po zabiegu a w  większości przypadków okres hospitalizacji nie przekracza kilku dni.

Kwalifikacje do operacji pacjentek ze skierowaniami odbywają się w Poradni Ginekologicznej .

Certyfikowanym operatorem w zakresie ginekologicznych operacji robotycznych jest dr hab. n med. prof. Grzegorz Szewczyk. Przeszkolenie w zakresie asyst do zabiegów robotycznych zdobyli: dr Dominik Rysak i dr n. med. Rafał Karwowski. Przy zabiegach uczestniczą także pozostali członkowie personelu lekarskiego oddziału oraz przeszkolone Pielęgniarki Instrumentariuszki bloku operacyjnego.




Oddział Chirurgii Onkologicznej

W Polsce rak jelita grubego (okrężnicy, odbytnicy i odbytu) jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych. Jest drugą co do częstości przyczyną zgonów nowotworowych w populacji mężczyzn i trzecią w populacji kobiet. Skuteczność jego leczenia jest ściśle związana z wczesnym rozpoznaniem, jak również jakością leczenia. W przypadku chorych leczonych chirurgicznie kluczowe znaczenie ma precyzja i doszczętność zabiegu operacyjnego. Do osiągnięcia tego celu znacząco przyczynia się system da Vinci, jakim dysponuje od 2019r. nasz Szpital. Chorzy Oddziału Chirurgii Onkologicznej od marca 2021r. leczeni są na najwyższym, światowym poziomie.
Certyfikowanym operatorem w zakresie operacji robotycznych jest prof. Jakub Radziszewski. Przeszkolenie w zakresie asyst do zabiegów robotycznych zdobył również dr Michał Kołodziejak.