31 maja- Światowy Dzień Bez Papierosa
31 maja przypada Światowy Dzień Bez Papierosa, dlatego chcemy zwrócić Państwa uwagę na zagrożenia zdrowotne związane z używaniem tytoniu.
Ważne jest to, aby mieć świadomość, że palenie tytoniu to uzależnienie od nikotyny, a każde uzależnienie jest chorobą. Trudność w rzucaniu palenia polega na tym, że towarzyszy ono naszym codziennym rytuałom, do których jesteśmy bardzo przywiązani. Warto podjąć wyzwanie rzucenia palenia, aby zadbać o zdrowie swoje i rodziny.
Do odstawienia papierosów potrzebna jest silna wola, motywacja oraz impuls.
Jeśli do tej pory nie mieliście dostatecznie dobrego powodu do rzucenia palenia, to właśnie się pojawił. Dym tytoniowy sprzyja infekcjom dróg oddechowych, dlatego szczególnie teraz w czasie pandemii COVID-19 rekomendowane jest rzucenie palenia.
Jak podają wynik badania GATS (Global Adult Tobacco Survery) – globalnego sondażu dotyczącego używania tytoniu przez osoby dorosłe w Polsce codziennie pali tytoń 27% (8,7mln) dorosłych Polaków, dotyczy to 33,5% mężczyzn (5,2mln) i 21% kobiet (3,5 mln). Badanie to wskazuje również że 14,1 mln Polaków narażonych jest na bierne palenie w domu.
Składniki rakotwórcze znajdujące się w dymie tytoniowym mają ogromnie szkodliwy wpływ na zdrowie między innymi układu oddechowego. Palenie tytoniu jest przyczyną raka płuc, który najczęściej dotyka mężczyzn. Ponadto palenie jest również najważniejszym czynnikiem ryzyka przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) oraz przyczyną zachorowań na nowotwory gardła, krtani i pęcherza moczowego. Osoby palące zagrożone są chorobami sercowo-naczyniowymi np. zawał serca, udar mózgu. Przebywanie w środowisku zanieczyszczonym dymem tytoniowym jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci i kobiet w ciąży.
Co można zrobić?
Rzucenie palenia przez osoby palące i nierozpoczynanie palenia przez niepalących, to najlepsze, co możemy zrobić dla swojego zdrowia.
Palacze, aby zwiększyć swoje szanse na skuteczne rzucenie palenia mogą podjąć leczenie farmakologiczne lub uzyskać wsparcie behawioralne udzielane przez specjalistów – lekarzy, pielęgniarki, psychologów, terapeutów.
Zaprzestanie palenia obniża ryzyko zachorowania na choroby przewlekłe, wydłuża życie. Dom wolny od dymu tytoniowego to szansa na zdrowie dla siebie i rodziny.
Niepalenie to element zdrowego stylu życia, o którym mówią zalecenia „12 sposobów na zdrowie”.
Zapraszamy do zapoznania się z poniższymi materiałami tematycznymi oraz zachęcamy do przeprowadzenia testów będących wskaźnikami nałogu palenia.