Wznawiamy porody rodzinne
WYCHODZĄC NAPRZECIW OCZEKIWANIOM W SPRAWIE MOŻLIWOŚCI ODBYWANIA PORODÓW RODZINNYCH W SZPITALU W WARUNKACH EPIDEMII COVID-19 OD DNIA 15 CZERWCA WZNAWIAMY MOŻLIWOŚĆ OBECNOŚCI OSOBY TOWARZYSZĄCEJ PRZY PORODZIE Z ZACHOWANIEM KILKU ZASAD DOSTOSOWANYCH DO BIEŻĄCEJ SYTUACJI EPIDEMIOLOGICZNEJ
Osoba towarzysząca kobiecie rodzącej nie może być objęta kwarantanną ani izolacją po styczności z chorym lub podejrzanym o zakażenie SARS-COV-2!
1. Osoby planujące poród rodzinny w okresie 14 dni poprzedzających poród powinny ograniczyć kontakty z osobami trzecimi w celu zminimalizowania prawdopodobieństwa zakażenia wirusem SARS-CoV-2.
2. W porodzie rodzinnym może uczestniczyć wyłącznie jedna osoba towarzysząca.
3. W dniu porodu osoba towarzysząca musi być zdrowa. Wszelkie objawy mogące wskazywać na infekcję górnych dróg oddechowych dyskwalifikują osobę towarzyszącą z uczestnictwa w porodzie rodzinnym.
4. Kobieta rodząca, jak i osoba towarzysząca zgłasza się do Izby Przyjęć Ogólnej Szpitala. W izbie przyjęć szpitala zarówno kobieta rodząca, jak i osoba towarzysząca przechodzą triaż, obejmujący badanie wstępne, kontrolę temperatury ciała oraz wypełnienie ankiety epidemiologicznej(do pobrania TUTAJ)
5. Przyjęcia pacjentek do Oddziału Położniczo - Ginekologicznego odbywają się w izbie przyjęć (pomieszczenie Szkoły Rodzenia), dokąd pacjentka trafia z ogólnej izby przyjęć szpitala. Przyjęcie bezpośrednio do oddziału jest możliwe tylko w uzasadnionych przypadkach, np. zaawansowany poród, konieczność pilnej interwencji w oddziale etc.w uzgodnieniu z lekarzem dyżurnym.
6. Decyzja o możliwości porodu rodzinnego podejmowana jest przez lekarza/ położną izby przyjęć po przeprowadzeniu badania wstępnego oraz po weryfikacji ankiety epidemiologicznej.
7. Z chwilą podjęcia decyzji o możliwości porodu rodzinnego kobieta rodząca wraz z osobą towarzyszącą w asyście personelu medycznego kierowana jest wyznaczoną windą bezpośrednio na trakt porodowy.
8. W trakcie pobytu pacjentki w Pododdziale Patologii Ciąży w przypadku podjęcia decyzji o porodzie rodzinnym, osoba towarzysząca zgłasza się do Izby Przyjęć Ogólnej Szpitala, gdzie dokonywany jest pomiar temperatury ciała oraz przeprowadzany jest wywiad epidemiologiczny (ankieta –patrz pkt 4).
9. Osoba towarzysząca po wypełnieniu ankiety epidemiologicznej i jej ocenie w asyście personelu medycznego kierowana jest bezpośrednio wyznaczoną windą na trakt porodowy, gdzie po ponownej weryfikacji ankiety przez lekarza/położną, wprowadzana jest do sali porodowej
10. Osoba towarzysząca zobowiązana jest do posiadania maseczek ochronnych, czystej odzieży (np. t-shirt, spodenki, dresy) oraz obuwia na zmianę lub ochraniaczy na obuwie. Przed wejściem na trakt porodowy zmienia odzież i obuwie w wyznaczonym przez personel medyczny miejscu.
11. Osoba towarzysząca zobowiązana jest do przebywania wyłącznie w sali porodowej oraz wykonywania zaleceń personelu medycznego.
12. Osoba towarzysząca na terenie szpitala oraz traktu porodowego zobowiązana jest do noszenia maseczki ochronnej, dezynfekcji rąk oraz zachowania bezpiecznego dystansu wobec osób prowadzących poród.
Uwaga! Szpital nie zapewnia maseczek ochronnych osobom towarzyszącym.
W sytuacji nieprzestrzegania wprowadzonych zasad bezpieczeństwa epidemiologicznego osoba towarzysząca może zostać poproszona o opuszczenie sali i oddziału.
13. W przypadku zabiegów medycznych, np. znieczulenia zewnątrzoponowego, porodu zabiegowego, itp. osoba towarzysząca może zostać poproszona o opuszczenie sali i oczekiwanie we wskazanym przez personel miejscu.
14. W przypadku planowanego cięcia cesarskiego osoba towarzysząca jest przygotowywana do kontaktu z dzieckiem przez personel medyczny Oddziału Położniczo-Ginekologicznego i oczekuje we wskazanym miejscu.
15. Po upływie około 2 godzin od porodu, po zakończeniu pierwszego kontaktu dziecka „skóra do skóry”, osoba towarzysząca zobowiązana jest do opuszczenia traktu porodowego i budynku szpitala.
16. Do porodu rodząca powinna zabrać ze sobą wystarczającą ilość niezbędnej bielizny, rzeczy osobistych, ubrań dla dziecka , pieluszek, etc., gdyż dostarczenie dodatkowych rzeczy przez bliskich i podanie ich za pośrednictwem personelu szpitala będzie możliwe tylko w wyjątkowych sytuacjach po wcześniejszym uzgodnieniu. Lista niezbędnych rzeczy przy przyjęciu do porodu dostępna jest na TUTAJ
Z uwagi na sytuację epidemiologiczną w Oddziale Położniczo-Ginekologicznym do odwołania utrzymywany jest zakaz odwiedzin.
Odwiedziny możliwe są wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach za zgodą lekarza prowadzącego/dyżurnego.