Wsparcie w samodzielnej rehabilitacji po Covid-19
Dla kogo jest ten poradnik?
W broszurze przedstawiono podstawowe ćwiczenia oraz porady dla osób dorosłych, które przechodzą rekonwalescencję po COVID-19. Może być ona wykorzystywana zarówno przez osoby po hospitalizacji związanej z chorobą, jak i pacjentów, którzy nie wymagali hospitalizacji jako uzupełnienie standardowej opieki zapewnianej przez pracowników ochrony zdrowia.
Jest to drugie wydanie broszury, której pierwsza wersja została opublikowana w połowie 2020 roku, zawierające zaktualizowane i nowe informacje opracowane na podstawie badań przeprowadzonych w przeciągu ostatniego roku dotyczących choroby i powrotu do zdrowia po COVID-19.
Broszura została napisana przez specjalistów z dziedziny rehabilitacji w porozumieniu z osobami przechodzącymi rekonwalescencję po zakażeniu COVID-19. Dla ułatwienia czytania w tekście nie są podawane dane bibliograficzne. Należy jednak pamiętać, że opisane porady są oparte na dowodach naukowych. Wciąż pozostaje wiele aspektów do zbadania dotyczących rekonwalescencji po przebyciu COVID-19. Na bieżąco gromadzone są nowe dowody.
COVID-19 może powodować długotrwałe problemy zdrowotne, utrudniające wykonywanie codziennych czynności. W niektórych przypadkach mogą one utrzymywać się dłużej niż 12 tygodni, co obecnie określa się terminem zespół pocovidowy lub long COVID. Objawy na ogół ustępują z czasem. Niniejsza ulotka zawiera kilka praktycznych wskazówek dotyczących radzenia sobie z najczęściej występującymi objawami. Jeśli objawy nasilają się lub nie ulegają poprawie, konieczna jest konsultacja z personelem medycznym.
Warto zabrać się za lekturę materiału etapami, zaczynając od rozdziałów dotyczących najbardziej dolegliwych objawów.
Dodatkowo, z pomocą pracowników ochrony zdrowia można dostosować wskazówki tu przestawione do indywidualnych potrzeb pacjenta. Wytyczne zawarte w publikacji nie zastępują indywidualnego programu rehabilitacji ani porad udzielonych przez
pracowników ochrony zdrowia.
Rodzina i przyjaciele mogą zapewnić Ci wsparcie podczas rekonwalescencji, dlatego pomocne może być udostępnienie im tej broszury.