Światowy Dzień bez Papierosa
Co roku 31 maja obchodzimy Światowy Dzień bez Papierosa. Jest to okazja do zwrócenia uwagi na powszechność nałogu palenia papierosów i jego negatywne skutki zdrowotne.
Światowy Dzień bez Papierosa został ustanowiony przez WHO w 1987 roku ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych i mających schorzenia wywołane przez palenie papierosów.
Dane z publikacji wydanej przez Państwowy Zakład Higieny pt. „Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania 2020” pokazują, że palenie tytoniu jednym z najpoważniejszych czynników ryzyka zdrowotnego zwłaszcza chorób nowotworowych, chorób układu sercowo-naczyniowego czy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, co w efekcie może wpływać na długość życia.
W Polsce pali papierosy około ¼ dorosłych Polaków. Dodatkowo, wśród dzieci i młodzieży widoczny jest bardzo niepokojący trend rosnącego zainteresowania e-papierosami.
Uzależnienie od nikotyny zostało oficjalnie uznane za chorobę i umieszczone przez Światową Organizację Zdrowia w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych. Obecnie dostępne są sprawdzone i skuteczne metody leczenia uzależnienia od nikotyny.
Na zaprzestanie palenia nigdy nie jest za późno. Warto zadbać o zdrowie swoje i rodziny i rzucić palenie.
Proces rzucania palenia nie zawsze przebiega łatwo, dlatego można skorzystać z profesjonalnej pomocy, oferowanej przez specjalistów np. z Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym, działającej przy Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Pomoc i wsparcie można uzyskać pod nr telefonów: 801 108 108 oraz 22 211 80 15. Konsultanci dostępni są od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-21:00 oraz w sobotę, godz. 9:00-15:00.
Ponadto, aby zwiększyć swoją wiedzę na temat stylu życia bez tytoniu i profilaktyki zachęcamy do skorzystania z poniższych stron internetowych:
- www.jakrzucicpalenie.pl – strona Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym
- www.planujedlugiezycie.pl - strona kampanii społecznej Ministerstwa Zdrowia w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej
- www.12sposobownazdrowie.pl- strona Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem; a także zapraszamy do wypełnienia załączonych testów oraz obejrzenia filmu promowanego przez Akademię NFZ.