5 kwietnia w naszym Szpitalu odbyło się spotkanie informacyjne zorganizowane przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia dotyczące pilotażu e-Recepty. Skierowane było do osób uprawnionych do wystawiania recept czyli lekarzy i pielęgniarek.

Do pilotażowego programu realizacji e-Recept zakwalifikowano pacjentów z dwóch miast: Siedlec i Skierniewic. Mieszkańcy tych miejscowości jako pierwsi będą testować wdrażanie nowego systemu.

Dyrektor CSIOZ, Marcin Węgrzyniak zaprezentował, w jaki sposób realizowany będzie pilotaż, jakie są jego główne cele oraz zakładane efekty.

 

Czy system będzie stabilny?  

- Będziemy mieli cały zestaw procedur na wypadek braku prądu, zasilania, braku dostępu do Internetu i wszystkich takich losowych wypadków – mówił dyrektor. - W ramach pilotażu przećwiczymy te scenariusze na wypadek awarii w trakcie testowego dnia, kiedy system się "zepsuje". W awaryjnych sytuacjach lub np. w czasie wizyty domowej będzie można wypisać receptę papierową.

e-Recepta – korzyści

Wprowadzenie elektronicznych recept ma przynieść korzyści zarówno pacjentom, jak i farmaceutom oraz personelowi medycznemu. Między innymi dzięki zastosowaniu narzędzi informatycznych zniknie problem nieczytelności recept, a gromadzenie historii przepisanych pacjentowi leków i wykorzystanie jej w procesie leczenia zwiększy bezpieczeństwo i jakość leczenia. Nigdy nie będzie też sytuacji, że lekarz zapomni się podpisać na dokumencie albo zabraknie jakiejś pieczątki (jak zdarzało się na receptach papierowych). W przypadku elektronicznej wersji takiego dokumentu bez kompletu informacji nie zostanie on po prostu zaakceptowany przez system i przekazany dalej. Stwierdzono również, że lekarze wypisujący recepty będą mogli zaoszczędzić średnio około pół godziny dziennie. Jest to szczególnie istotne podczas tzw. wizyty powtórzeniowej, czyli gdy pacjent pojawia się po kolejną dawkę leku w przypadku leczenia choroby przewlekłej. Ten czas będzie można wykorzystać na przyjęcie dodatkowych pacjentów.

Co ważne, pacjent będzie miał możliwość zrealizowania każdego leku w innej aptece bez konieczności otrzymywania odpisu recepty i oczekiwania na lek, gdyż system zapisze jeden lek na jednej recepcie. e-Recepta to także jasne i zwięzłe informacje dotyczące dawkowania i dostęp do historii recept w Internetowym Koncie Pacjenta. Raport o tym, czy pacjent wykupuje lekarstwa będzie mógł również trafiać do personelu medycznego, gdyż w niektórych jednostkach chorobowych taka informacja dla lekarza może być dość istotna. 

Na pewno nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że e-recepty nie da się zgubić.

Każda e-recepta będzie miała tzw. status realizacji: wystawiona, zrealizowana, częściowo zrealizowana, anulowana i zablokowana (w przypadku leków recepturowych). 

Lista aptek będzie udostępniona w Internecie. Zgodnie z wytycznymi resortu zdrowia apteki uczestniczące w pilotażu będą umieszczały na swoich drzwiach naklejki informujące o udziale w pilotażu. Dodatkowo resort zdrowia oraz Centrum Systemów Informacyjnych w Ochronie Zdrowia planują dystrybuować materiały informacyjne skierowane do pacjentów.

 

Szpitale i przychodnie, w których pacjenci będą mogli otrzymać e-Recepty:
• Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach Sp. z o. o.,
• Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Siedlcach,
• Centrum Medyczno-Diagnostyczne Sp. z o.o. w Siedlcach (siedziby przy: ul. Niedziałka 14, ul. Kleeberga 2, ul. Romanówka 19),
• Zespół Lekarzy Specjalistów Medica w Siedlcach,
• Wojewódzki Szpital Zespolony im. Stanisława Rybickiego w Skierniewicach
• NZOZ JUDYTA Sp. z o. o. w Skierniewicach (siedziby przy: ul. Reymonta 16, ul. Orkana 6).

Na czym będzie polegał pilotaż?

Pilotaż podzielony jest na etapy. W pierwszym etapie główne działania kierowane są do aptek oraz podmiotów leczniczych. CSIOZ udostępniło środowisko produkcyjne Systemu P1, do którego podłączane będą sukcesywnie lokalne systemy gabinetowe i szpitalne podmiotów leczniczych oraz systemy aptek biorących udział w pilotażu. Celem tego etapu jest zbadanie poprawności procesu podłączania i w następstwie działania systemu.

W ramach etapu zaplanowane są szkolenia dla personelu medycznego i farmaceutów oraz uruchomiona zostanie linia wsparcia dla podmiotów leczniczych, aptek i producentów oprogramowania.

Zakończenie etapu i przejście do następnego nastąpi w momencie gdy wszystkie chętne podmioty i apteki przejdą poprawnie integrację z Systemem P1.

W następnych etapach włączane będą poszczególne funkcjonalności systemu e-Recepty, w tym realizacja e-recepty czy dostęp do Internetowego Konta Pacjenta.

Pilotaż w Siedlcach oraz Skierniewicach potrwa nie dłużej niż 7 miesięcy. Zidentyfikowane podczas pilotażu trudności oraz zebrane opinie użytkowników będą miały wpływ na kształt docelowego rozwiązania.

Zakłada się, że pierwsze elektroniczne recepty zostaną wystawione w maju tego roku a włączenie wszystkich pacjentów do pilotażu zakończy się we wrześniu 2018.

 

Choć system jest nieobowiązkowy dla pacjentów, to szpitale, przychodnie, prywatne praktyki lekarskie, czy apteki mają obowiązek dostosować się do zmian. Dla nich przewidziany jest okres przejściowy, który zakończy się 1 stycznia 2020 r., kiedy to lekarz będzie miał obowiązek wystawiania recept wyłącznie w postaci elektronicznej.