Siedleckie Warsztaty Małoinwazyjnej Chirurgii Kolorektalnej to spotkanie praktyki i wiedzy w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim im. Św. Jana Pawła II.

W dniach 1-3 marca 2023 r. odbędą się po raz drugi Siedleckie Warsztaty Małoinwazyjnej Chirurgii Kolorektalnej w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim im. Św. Jana Pawła II. Chirurdzy ogólni którzy wezmą udział w warsztatach, będą  mieli możliwość poznać techniki laparoskopowe oraz chirurgii robotycznej. Zajęcia praktyczne będą się przeplatały z wykładami dotyczącymi diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych poprzez zastosowanie chirurgii małoinwazyjnej. Uczestnicy będą mieli również możliwość obserwacji na żywo operacji przeprowadzonych przez prof. Jakuba Radziszewskiego.

„Celem organizacji tych warsztatów jest zaprezentowanie kompleksowego postępowania, zgodnego z aktualna wiedzą medyczną, w obszarze diagnostyczno-terapeutycznym nowotworów jelita grubego. Spotkanie otworzy wykład p. prof. Jarosława Reguły – gastroenterologa - przybliżający aspekty profilaktyki pierwotnej raków okrężnicy, jak również zasady postępowania w przypadku rozpoznania „raka w polipie” usuniętym endoskopowo. Kolejnym zaproszonym wykładowcą jest prof. Lubomir Bodnar – specjalista w zakresie onkologii klinicznej, który przedstawi obowiązujące zasady leczenia systemowego – zarówno adiuwantowego oraz, jak się wydaje odgrywającego coraz donioślejsza rolę, leczenia neoadiuwantowego. Chociaż najskuteczniejszym leczeniem nowotworów jelita grubego pozostaje nadal leczenie chirurgiczne – należy pamiętać, iż bez radioterapii nie byłoby skutecznego leczenia raka odbytnicy. To m. in. dzięki tej technice udało się zminimalizować odsetek nawrotów miedniczych po zabiegach operacyjnych wykonywanych z intencja wyleczenia u chory z nowotworem w tej lokalizacji. Ekspertem omawiającym możliwości, ograniczenia, ale także oczekiwania w stosunku do różnych zasad radioterapii w leczeniu raka odbytnicy będzie prof. Krzysztof Bujko. O zmianach jakie dokonały się w zakresie leczenia operacyjnego nowotworów jelita grubego, wszyscy uczestnicy warsztatów będą mogli się przekonać obserwując „na żywo” przebieg zabiegów z wykorzystaniem technik minimalnie inwazyjnych. Dość powiedzieć, że w roku 2010 wykonywano w Polsce ok 2-3% operacji resekcyjnych jelita grubego techniką laparoskopową, podczas gdy w ubiegłym roku w Oddziale Chirurgii Onkologicznej w Siedleckim Centrum Onkologii przeprowadzono 65% tych zabiegów operacyjnych techniką laparoskopową/robotem Da Vinci. Korzyści jakie odnieśli chorzy operowani tymi technikami są nie tylko spektakularne, ale także wymierne. Pacjent, który po operacji techniką klasyczną „jest przykuty do łóżka” zwykle kilka dni, po zabiegu minimalnie inwazyjnym jest w stanie następnego dnia samodzielnie chodzić, wymaga zdecydowanie mniejszej podaży leków przeciwbólowych, szybciej rozpoczyna odżywianie doustne i ma szanse na powrót do domu 2-3 dnia po zabiegu.”- wypowiada się Jakub Radziszewski, profesor na uczelni w Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach, a od 2020 r. na stanowisku dziekana Wydziału Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu. Od 2020 r. jest także konsultantem w Oddziale Chirurgii Onkologicznej w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim.

 

Siedleckie Warsztaty Małoinwazyjnej Chirurgii Kolorektalnej objął patronatem JM Rektor Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach prof. dr hab. Mirosław Minkina.
W wykładach wezmą udział studenci i pracownicy naukowo-dydaktyczni Wydziału Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu UPH.
 

Partnerami organizowanych warsztatów jest firma Synektik oraz Johnson&Johnson, dostawcy rozwiązań chirurgii małoinwazyjnej.

 

Informacje statystyczne onkologiczne

Nowotwory złośliwe w Polsce są nie tylko problemem zdrowotnym, ale również społecznym i ekonomicznym. O skali problemu świadczy liczba nowych zachorowań wynosząca obecnie około 170 tys. rocznie oraz liczba zgonów - ponad 100 tys. Dane statystyczne dowodzą, iż ponad 1,17 mln Polaków żyje z chorobą nowotworową. Nowotwory złośliwe są przyczyną około 25% przedwczesnych zgonów w Polsce. Rak jelita grubego zajmujący poczesne, niechlubne miejsce w tej statystyce, zajmując 2-3 pozycję wśród zachorowań i zgonów w populacji mężczyzn i kobiet.

Szpital w Siedlcach zakupił robotyczny system chirurgii małoinwazyjnej da Vinci w 2019 r. Do dzisiaj wykonano w nim ponad  450  zbiegów w asyście robota. głównie urologicznych, ginekologicznych i chirurgii onkologicznej.
Wykorzystanie chirurgii robotycznej jest już standardem w świecie. Liczba globalnie wykonanych zabiegów chirurgicznych w asyście systemu chirurgii robotycznej da Vinci przekroczyła 11 milionów. Zainstalowanych jest ponad 7,4 tys. robotów da Vinci w 67 krajach. W Polsce jest obecnie 26 autoryzowanych systemów da Vinci a w 2022 roku wykonanych zostało ponad 3 tys. robotycznych procedur chirurgicznych.