Profilaktyka kluczem do sukcesu
22 września 2018 r. w godzinach od 10:00 do 14:00, na Placu im. gen. Wł. Sikorskiego w Siedlcach odbył się piknik rodzinny z okazji Światowego Dnia Serca. Pomimo ochłodzenia frekwencja dopisała, a to bardzo dobrze, bo żadna pogoda nie powinna nas skłaniac do zaniedbywania zdrowia.
Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach Sp. z o. o. wspólnie z Samorządem Województwa Mazowieckiego zorganizowali kilkugodzinny piknik rodzinny dla mieszkańców naszego miasta. Celem głównym tego wydarzenia było podjęcie działań zmierzających do przekazania informacji dotyczących edukacji i profilaktyki chorób serca oraz promocji zdrowego i aktywnego stylu życia.
Siedleckie Dni Serca uroczyście otworzyli przedstawiciele organizatorów: Magdalena Sałata (dyrektor, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie. Delegatura w Siedlcach), Janusz Sobolewski (z-ca dyrektora Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej UMWM) oraz Marcin Kulicki (prezes Zarządu Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego im. św. Jana Pawła II w Siedlcach Sp. z o.o.). Głos zabrali również starosta siedlecki Dariusz Stopa i wójt gminy Siedlce Henryk Brodowski. O tym jak ważna jest profilaktyka przypominała w swoim wystapieniu Elżbieta Lanc, zachęcając wszystkich do regularnych badań. – Na edukację nigdy nie jest za późno. Podczas pikników chcemy pokazać Mazowszanom, jak zdrowo żyć i o siebie zadbać, aby jak najdłużej cieszyć się dobrą kondycją i zdrowiem. Niezwykle istotne jest, aby badać się regularnie oraz znać zagrożenia związane z chorobami układu naczyniowo-sercowego. Cieszę się, że tak wielu siedlczan jest zainteresowanych swoim zdrowiem – podkreśla członek zarządu Województwa Mazowieckiego.
Uczestnikom pikniku zaproponowaliśmy bezpłatne porady lekarskie (dyżur pełnili lekarze kardiolodzy: Szubielski Michał, Jerzy Nowak oraz diabetolog: Stanisław Pawełczak). Przed wizytą można było wykonać badania profilaktyczne np. ciśnienia z badaniem tętna, glukozy, cholesterolu, kwasu moczowego, pomiar tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Ekg i inne. Obecna była również Pani dietetyk - Justyna Zdzieborska. Do naszych specjalistów ustawiły się kolejki chętnych. W ciągu tych kilku godzin udało się udzielić kilkuset konsultacji.
Wśród naszych propozycji było także stanowisko przygotowane przez Siedlecki Ośrodek Rehabilitacji i Fizjoterapii. Fizjoterapeuci Anna Januszewska i Krzysztof Makuła udzielili wielu porad rehabilitacyjnych z zakresu kardiologii, ale nie tylko. Jak mówi Pani Ania: „często pytano nas o postępowanie z bolącym łokciem czy nadgarstkiem, o ćwiczenia po przebytych kontuzjach. Ze swej strony bardzo zachęcaliśmy naszych pacjentów do aktywności prozdrowotnej, spacerów, jeżdżenia na rowerze, ogólnie ruchu na świeżym powietrzu. Chętnym osobom wykonywaliśmy masaż relaksacyjny karku”.
Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego przygotował miasteczko ruchu, po którym można było przejechać rowerem, jednocześnie ucząc się prawidłowego zachowania na drodze.
Można było wziąć udział w pokazach udzielania pierwszej pomocy, organizowanych przez ratowników i uczniów Szkoły Promocji Zdrowia, którzy edukowali również w zakresie higieny jamy ustnej oraz mycia i dezynfekcji rąk.
Do mobilnych pracowni (słuchobus, osteoporobus) ustawiły się kolejki w celu wykonania przesiewowych badań słuchu oraz badań densytometrycznych w kierunku osteoporozy. Czas umilały odgłosy płynące ze sceny, na której pojawili się młodzi wykonawcy z siedleckich szkół. Nie zabrakło oczywiście piosenek o zdrowiu. Każdy z uczestników naszego pikniku mógł spróbować zdrowej i ekologicznej żywności od lokalnych producentów.
Na uczestników pikniku czekały również dodatkowe bonusy. Ci, którzy wytrwali do końca i którym dopisało szczęście, wylosowali ciekawe i wartościowe nagrody. Wręczali je: Marcin Kulicki, Elżbieta Lanc, Janusz Sobolewski, Hanna Ajdukiewicz, Anna Garucka a pomagała im maskotka Szkoły Promocji Zdrowia.