9 grudnia br. zespół lekarzy Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej  przeprowadził pierwszą operację prostatektomii z wykorzystaniem systemu robotycznego da Vinci. W operacji udział wziął prof. Ahmed Magheli – światowej sławy ekspert chirurgii wspomaganej robotem, a zarazem certyfikowany lekarz szkoleniowy (tzw. proktor) dla sprzętu robotycznego da Vinci.
 
– W Polsce co roku mamy do czynienia z 15 tys. nowych zachorowań na nowotwór prostaty. To drugi najczęściej występujący nowotwór wśród mężczyzn w Polsce. Dzięki systemowi da Vinci, jakim od niedawna dysponuje nasz szpital, mamy pewność, że pacjenci będą leczeni na najwyższym światowym poziomie. Ważne jest dla nas bowiem nie tylko wyeliminowanie samego nowotworu, ale fakt, że dzięki precyzyjnym narzędziom robotycznym będziemy mogli zachować jakość życia pacjentów, w tym funkcje ich układu moczowego i sprawność seksualną – powiedział Piotr Kania- zastępca ordynatora Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej
 
Liczba wykonywanych zabiegów urologicznych z użyciem systemu da Vinci systematycznie rośnie i w 2018 r. na całym świecie wykonano ich ponad 300 tys. Nasz szpital jest pierwszą publiczną placówką na Mazowszu, w której operacje w zakresie urologii, ale również chirurgii ogólnej i ginekologii są przeprowadzane przy wsparciu da Vinci. Pierwsza generacja systemów tego typu została opracowana dwie dekady temu, a obecnie oferowana jest już czwarta generacja. Dotychczas w skali globalnej przeprowadzono łącznie ponad 6 mln operacji przy wsparciu systemu robotycznego da Vinci, z czego około 1 mln w ubiegłym roku.
 
– Cieszę się, obserwując rozwój chirurgii robotycznej w Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach. To ważne, że w trosce o dobro pacjentów zespół tej placówki nie tylko sięga po najnowocześniejszy na świecie sprzęt, ale też ma możliwość współpracowania z wybitnymi specjalistami, takimi jak prof. Magheli. W rozwoju chirurgii robotycznej kluczowe znaczenie ma kadra medyczna, odpowiednio wyszkolona i wykwalifikowana w kierunku operowania na konkretnych systemach. Szpital w Siedlcach to pierwsza publiczna placówka zdrowia na Mazowszu, która dynamicznie rozwija te kompetencje – komentuje Artur Ostrowski, członek zarządu Synektik SA, wyłącznego dystrybutora sprzętu da Vinci w Polsce.
 
Systemy robotyczne da Vinci to narzędzia łączące zalety niskiej inwazyjności z nieosiągalną przez człowieka precyzją, wielokrotnie przewyższającą możliwości wcześniejszych rozwiązań. Przy użyciu robota chirurg otrzymuje transmisję obrazu z wnętrza ciała, obszar operacji jest widoczny w znacznym powiększeniu, a komputer przekłada gesty operatora na ściśle określone ruchy narzędzi chirurgicznych. Robot pozwala nie tylko precyzyjnie usuwać zaatakowane tkanki, lecz także zawęzić do minimum obszar interwencji chirurgicznej. W efekcie skraca się czas pobytu w szpitalu i okres rekonwalescencji.