W Oddziale Urologii i Onkologii Urologicznej naszego szpitala odbywają się warsztaty laparoskopowe. Pierwsza z czterech edycji warsztatów poświęconych onkologii urologicznej odbyła się w dniach 19-20 kwietnia a kolejna 21-22 czerwca tego roku. W tych dniach gościliśmy urologów z wielu ośrodków urologicznych z całej Polski, którzy doskonalili swoje umiejętności laparoskopowe we współpracy z siedleckimi urologami.

- Bardzo cieszy nas fakt, że urolodzy chcą się szkolić właśnie u nas – mówi dr Artur Przewor. – Lekarze ci doceniają nasze osiągnięcia i to, co się u nas dzieje. Trzeba podkreślić, że nie ma obecnie procedury laparoskopowej z dziedziny urologii, wykonywanej w Polsce, której nie przeprowadzilibyśmy w naszych warunkach.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w latach 1998-2003 w ramach oddziału urologicznego organizował cyklicznie warsztaty laparoskopowe. Były one przez lata ważnym wydarzeniem w kalendarzu lekarzy zajmujących się w Polsce urologią i onkologią urologiczną. Były to spotkania, podczas których właśnie w Siedlcach dyskutowano i wyznaczano nowe trendy w chirurgii urologicznej.  W tym czasie ośrodek siedlecki był jednym z niewielu, a najprawdopodobniej jedynym pozaakademickim ośrodkiem, któremu przyznano akredytację do kształcenia w technikach laparoskopowych w urologii. Pierwszym ordynatorem i jednocześnie założycielem oddziału był wówczas dr n. med. Andrzej Koziak.

Tak więc od momentu założenia oddziału urologicznego nasi pacjenci mogli liczyć na profesjonalną i nowoczesną pomoc w leczeniu problemów onkologicznych.  

Obecnie na Oddział Urologii i Onkologii Urologicznej Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach Sp. z o.o. trafiają głównie pacjenci onkologiczni, wymagający operacji. 97% tych operacji wykonuje się metodą laparoskopową.

- Pacjenci mają świadomość, że tego typu operacje są dla nich o wiele lepsze, co więcej, niejednokrotnie sami o nie pytają. Trudno się dziwić, po klasycznej operacji nerki zostaje blizna ok. 30 cm, a po laparoskopii jedynie niewielki ślad po nacięciu skóry – dodaje dr Przewor. – Wykonujemy operacje raka stercza, bardzo często wykrywanego obecnie u mężczyzn, nowotwory pęcherza moczowego oraz nowotwory nerek i moczowodów. Ogromnie się cieszymy, że zdobytą wiedzą możemy się podzielić z naszymi kolegami urologami z innych ośrodków w kraju.

Podczas kursów przeprowadzono skomplikowane operacje onkologiczne. Wszystkie w technice 3D i na najnowocześniejszym sprzęcie. – To bardzo przydatny kurs – przyznaje jeden z lekarzy Michał Szlaga. - Najbardziej wartościowy kurs w jakim dotychczas uczestniczyłem. 

- Organizacja spotkania była wzorowa. Jestem pod dużym wrażenie, że w tak krótkim czasie udało się wykonać tak obszerny plan. Najbardziej wartościowym elementem spotkania była możliwość czynnego uczestniczenia w operacjach, zdobyte w ten sposób doświadczenie jest, krótko mówiąc, bezcenne – dodaje inny uczestnik warsztatów dr Piotr Supronik.

Warsztaty zorganizował i koordynował zastępca ordynatora Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej w Siedlcach Artur Przewor. Do końca roku szpital przeprowadzi jeszcze dwa takie kursy.