Na ostatniej prostej
Prace przy budowie Siedleckiego Ośrodka Onkologii idą bardzo sprawnie. Kilkukondygnacyjny budynek można już podziwiać nie tylko z zewnątrz.
Nasza największa inwestycja czyli budowa Siedleckiego Ośrodka Onkologii - nowoczesnego, pełnoprofilowego, przyjaznego pacjentom, niezwykle wyczekiwanego w całym regionie - dużymi krokami zbliża się do końca. Budynek prezentuje się bardzo okazale, zarówno z zewnątrz, jak też w środku. Oznacza to, że prace budowlane zostały zakończone a prowadzone obecnie działania dotyczą wszelkich robót wykończeniowych.
Trwa również wyposażanie budynku w meble, sprzęt i aparaturę medyczną. Mowa tu o meblach biurowych i typowo lekarskich, USG, przewoźnym RTG, pompach infuzyjnych i kardiomonitorach.
Wyposażane są sale do chemioterapii dziennej (poziom 0). Na dniach będzie montowany mammograf i stół do biopsji.
Poradnie specjalistyczne (zlokalizowane na parterze budynku) są już w pełni wyposażone w meble medyczne i niemedyczne oraz potrzebny sprzęt.
Oddziały łóżkowe (piętro 1 i 2) przechodzą przez drobne prace poprawkowe, po czym będą czekały na odbiór przez służby (Sanepid, PSP, PINB).
Odbył się także przetarg na ciężki sprzęt medyczny (rezonans magnetyczny, akceleratory, PET-CT, tomograf, Zintegrowany system do brachyterapii HDR, wyposażenie pracowni cytostatyków) i wyłonione firmy zostały zaproszone do podpisania umów. Oznacza to, że proces zakupowy również przebiega w sposób niezakłócony.
W siedleckim Ośrodku Onkologicznym zlokalizowany będzie również gabinet stomatologiczny. Jest to rozwiązanie, którym pochwalić się mogą nieliczne ośrodki onkologiczne, a będące niewątpliwym udogodnieniem dla pacjentów np. poddawanych chemioterapii.
Choroby nowotworowe stanowią drugą najważniejszą przyczynę zgonów z Polsce. Do tego, co roku, odnotowuje się coraz większą liczbę zachorowań. Zestawiając to z bardzo małą liczbą ośrodków onkologicznych i ich scentralizowanym rozmieszczeniem w poszczególnych regionach kraju, a także postępującym starzeniem się społeczeństwa, zwiększaniem się grupy osób najbardziej podatnych na nowotwory, uzyskujemy negatywny obraz polskiej opieki onkologicznej, która oprócz niewystarczającej efektywności, nie będzie w stanie sprostać rosnącym potrzebom. Ten problem dotyczy również naszego regionu, w którym sprawnie funkcjonują wysoko wyspecjalizowane ośrodki w Warszawie a na pozostałym obszarze nie ma ani jednej placówki oferującej kompleksową opiekę onkologiczną.
Utworzenie Siedleckiego Ośrodka Onkologii zapewni taką opiekę naszym pacjentom.