Co to jest kolposkopia?

Kolposkopia jest badaniem szyjki macicy wykonywanym w celu stwierdzenia czy na szyjce macicy występują nieprawidłowe komórki, a jeśli tak jest to w jakim stopniu są nieprawidłowe. Na szyjkę macicy nakłada się płyny, które pomagają w dokładnym zlokalizowaniu choroby. Podczas kolposkopii ze wszystkich nietypowo wyglądających okolic szyjki macicy pobiera się niewielką próbkę tkanki, którą przekazuje się do dalszej analizy(badania histopatologicznego). Służy to postawieniu ostatecznego rozpoznania i podjęciu decyzji o leczeniu lub obserwacji. Jeśli podczas badania kolposkopowego lekarz podejrzewa istnienie zmian przed nowotworowych konieczne może być bezpośrednie wycięcie fragmentu szyjki czyli zabiegu elektronizacji, LEEP). Takie postępowanie praktycznie w 100% przypadków jest skuteczne i zapobiega powstaniu raka szyjki macicy.

Kiedy wykonujemy kolposkopie?

Badanie wykonujemy z jednego z następujących powodów:

· kiedy wykryto nieprawidłowe komórki w szyjce macicy w badaniu cytologicznym szyjki macicy

· kiedy stwierdzono zakażenie onkogennym typem wirusa brodawczaka ludzkiego(HPV)

· kiedy Pacjentka miała kilka badań przesiewowych, w przypadku których nie można uzyskać wyniku

· kiedy lekarz ginekolog lub położna, która przeprowadzała badanie przesiewowe uważa, że wygląd szyjki macicy może świadczyć o obecność choroby

Przebieg badania kolposkopowego.

Kolposkopia wykonywana jest w gabinecie ginekologicznym i trwa około 10-15 minut. Przygotowanie do kolposkopii nie różnią się od tych, które dotyczą pobierania wymazów cytologicznych czy testów na wirusa brodawczaka ludzkiego(HPV). Podczas kolposkopii na szyjkę macicy/pochwę nakład się przeźroczysty roztwór kwasu octowego oraz ciemny płyn  o nazwie Lugola. Te płyny uwidaczniają nieprawidłowe obszary, ułatwiając identyfikację zmian.

Jak przygotować się do zabiegu?

Badanie kolposkopowe należy wykonywać zaraz po zakończeniu krwawienia miesięcznego, najlepiej ok. 10-14 dnia cyklu. W dniu badania należy dokładnie podmyć okolice krocza oraz zewnętrznych narządów płciowych. 

Aby wynik kolposkopii był miarodajny, przez dwa dni przed badaniem:

  • należy zachować wstrzemięźliwość seksualną
  • nie powinno się wykonywać irygacji pochwy,
  • należy zaprzestać stosowania globulek dopochwowych

Na badanie należy zabrać listę wszystkich przyjmowanych leków, dotychczasowych wyników badań cytologicznych, kolposkopowych, testów wirusowych i bakteryjnych, przebytych zabiegów, ciąż.

Badanie wykonywane jest w Gabinecie 040, w Siedleckim Centrum Onkologii

Zapisy telefoniczne pod nr telefonu 25-64-03-301