Na spotkania ze specjalistami i bezpłatne badania zaprosił Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach Sp. z o.o. w ramach obchodów Światowego Dnia Walki z Rakiem. O tym, jak ważne są takie akcje jak dzisiejszy Dzień Otwarty, nie trzeba nikogo przekonywać. Wiedza i profilaktyka to dzisiaj rzecz bardzo istotna, niemalże gwarancja skutecznego leczenia nowotworów.

- Wciąż jednak za mało osób wykonuje regularne badania czy też ze swoimi obawami zgłasza się lekarza. Znaczący odsetek chorych zgłasza się z zaawansowaną chorobą nowotworową, a wtedy nasze leczenie ogranicza się do działań paliatywnych. Działania te z góry są skazane na niepowodzenie. Zamiast tego wolelibyśmy skutecznie leczyć. Zachorowań na nowotwory stale przybywa i według prognoz będzie przybywać. Musimy więc walczyć z nimi wieloprofilowo a w szczególności zachęcać do badań profilaktycznych - mówi kierownik Siedleckiego Centrum Onkologii, ordynator Oddziału Chirurgii Onkologicznej dr Grzegorz Nawrocki, który pełnił dyżur w jednym z gabinetów.

Podczas dzisiejszego dnia - Światowego Dnia Walki z Rakiem szczególnie zachęcaliśmy Panie, aby zapoznawały się z informacjami na temat profilaktyki nowotworów i możliwości skorzystania z bezpłatnych badań profilaktycznych w ramach Populacyjnego programu wczesnego wykrywania raka piersi oraz Populacyjnego programu profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy. Na pacjentów czekały otwarte gabinety - bez zapisów i skierowań. Można było zasięgnąć konsultacji chirurgiczno - onkologicznych czy urologicznych a także ocenić zmianę skórną pod kątem jej złośliwego rozrostu (czerniaka) za pomocą dermatoskopu. Porad udzielała również Pani dietetyk. W holu głównym Siedleckiego Centrum Onkologii odbywały się konsultacje dla Pacjentów ze stomią wraz z pokazem sprzętu stomijnego i omawianiem zasad dobierania oraz nauka samobadania piersi.

Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz masażu limfatycznego dla pań po mastektomii.

W ramach Dnia Otwartego przygotowaliśmy część edukacyjną. O godzinie 11:00 Pani Małgorzata Krasuska, pielęgniarka Oddziałowa Oddziału Onkologicznego wygłosiła prelekcję na temat - „12 sposobów na zdrowie - zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem”. Godzinę później o „Żywieniowym dekalogu antyrakowym, czyli 10 zasadach diety przeciwnowotworowej” mówiła Pani Justyna Zdzieborska, dietetyk.  Swój wykład o "Onkologii urologicznej" wygłosił na koniec lek. Piotr Kania, specjalista urolog.

W wydarzeniu udział wzięły Panie ze Stowarzyszenia Amazonek Siedleckich, które na swoim przykładzie mówiły o walce z rakiem piersi. Bardzo dziękujemy naszym wspaniałym Amazonkom za wsparcie inicjatywy.

Bardzo się cieszymy, że dzisiaj tak wiele osób znalazło czas, żeby zatroszczyć się o siebie i swoje zdrowie. Z konsultacji lekarskich skorzystało kilkadziesiąt osób. Najbardziej oblegany był gabinet dr Iwony Ptasiewicz, specjalisty onkologa, gdzie dokonywano oceny zmian skórnych pod kątem czerniaka. Mamy nadzieję, że wielu osobom udało się pomóc, że wiele znalazło odpowiedź na nurtujace pytania. Kilka osób zostało pokierowanych dalej w celu dalszej diagnostyki. 

Wszyscy natomiast podkreślali jedno - takich dni, jak dzisiaj powinno być więcej.