Nie daj się grypie!
Trwa czas największego nasilenia zachorowań na grypę i choroby grypopodobne. Ryzyko zakażenia wirusem grypy dotyczy każdego, jednak najbardziej narażone są osoby z grup ryzyka np. seniorzy, dzieci czy kobiety w ciąży. Od początku sezonu epidemicznego odnotowano 836 477 przypadków zakażeń, a 1 670 osób było hospitalizowanych z powodu choroby. Eksperci przypominają, że grypa to nie przeziębienie, a jej konsekwencje mogą prowadzić do poważnych powikłań, a nawet zgonu. Początek roku to ostatnia chwila aby skorzystać ze szczepień ochronnych i zabezpieczyć się przed szczytem epidemicznym.
Od początku września największy wzrost zachorowań odnotowano w województwach: mazowieckim, pomorskim i wielkopolskim.
Początek roku to ostatni moment na szczepienie przeciw grypie, które jest najskuteczniejszą metodą zapobiegania grypie. Coroczne regularne szczepienia to przede wszystkim uniknięcie ciężkich powikłań pogrypowych, szczególnie groźnych dla osób z grup ryzyka. Profilaktyka zmniejsza ryzyko hospitalizacji oraz zgonu, szczególnie u seniorów i chorych przewlekle. Ponadto szczepienie ogranicza koszty związane z leczeniem grypy oraz koszty wynikające z nieobecności w pracy, w szkole i spadkiem produktywności.
W Polsce szczyt sezonu epidemicznego przypada na okres od stycznia do marca. Warto zaszczepić się przed tym okresem, aby cieszyć się zdrowiem przez cały rok.
Pamiętajmy zatem:
Nie daj się grypie – przestrzegaj zasad!
- Jeśli jesteś chory – zostań w domu!
- Zasłoń swoje usta i nos chusteczką higieniczną, kiedy kaszlesz lub kichasz.
- Myj często ręce mydłem i ciepłą wodą ( przez około 20 – 30 sekund).
- Jeśli masz objawy grypopochodne takie jak: gorączka, ból gardła, kaszel, ból mięśni, dreszcze – SKONTAKTUJ SIĘ Z LEKARZEM!
- Unikaj bliskiego kontaktu z ludźmi, którzy mają objawy grypopochodne.
- Wyrzucaj chusteczki higieniczne natychmiast po użyciu do kosza.
- Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się drobnoustrojów, unikaj dotykania rękami oczu, nosa i ust.
- Wietrz pomieszczenia, w których przebywasz 3-4 razy dziennie przez około 10 minut!
- Poddawaj się szczepieniom przeciwko grypie! (Szczepionka pozwala uniknąć chorób a przede wszystkim poważnych powikłań układu oddechowego, zaburzeń pracy serca, niewydolności nerek i powikłań neurologicznych).
- Dbaj o siebie, ubieraj się odpowiednio, dużo śpij, unikaj stresu, pij dużo płynów, zdrowo się odżywiaj i bądź aktywny fizycznie
- PAMIĘTAJ! Odwiedzając bliską osobę w szpitalu koniecznie skorzystaj z szatni! (w naszym Szpitalu bezpłatna szatnia znajduje się w holu głównym budynku na poziomie -1)