Nasza UROLOGIA w czołówce rankingu najlepszych szpitali w Polsce
Oddział Urologii i Onkologii Urologicznej Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach znalazł się w czołówce rankingu najlepszych szpitali w Polsce opublikowanym przez WPROST.
O RANKINGU
Wysłano ponad 2 tys. zaproszeń do udziału w rankingu. Ankiety, o których wypełnienie poproszono szpitale, zostały opracowane przez zespół ekspertów w poszczególnych dziedzinach. Eksperci (pracownicy NFZ, profesorowie, konsultanci wojewódzcy i krajowi) stworzyli system wag i algorytmów, na podstawie których oceniono oddziały. Brano pod uwagę m.in. zakres diagnostyki dostępnej w szpitalu, liczbę wykonywanych procedur leczniczych, współczynnik zakażeń pooperacyjnych, a także liczbę lekarzy ze specjalizacją z danej dziedziny medycyny zatrudnionych w oddziale. Na pozycję na liście wpłynęła również liczba łóżek i sal operacyjnych na oddziale. Nadsyłane odpowiedzi były weryfikowane przez współpracujących z wydawnictwem Termedia i „Menedżerem Zdrowia” ekspertów, a dane przekazane przez szpitale selektywnie porównano z danymi NFZ. Na podstawie otrzymanych odpowiedzi stworzono listę najlepszych oddziałów w kraju.
Oddział Urologii i Onkologii Urologicznej Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach wśród najlepszych szpitali urologicznych zajął 8 miejsce. Tym samym uplasował się w pierwszej dziesiątce renomowanych placówek – szpitali i klinik uniwersyteckich, centrów onkologii i szpitali klinicznych. W Polsce jest około 120 oddziałów urologicznych – 8 miejsce to ogromne wyróżnienie i jednocześnie potwierdzenie, że w naszym Szpitalu dysponujemy najnowocześniejszym wyposażeniem oraz najlepszą kadrą medyczną w kraju.
NASZA UROLOGIA
Co czwarty nowotwór wywodzi się z układu moczowego, a ich złośliwość wzrasta z wiekiem. Rak prostaty to drugi po raku płuca onkologiczny zabójca polskich mężczyzn. Częste są jednak także rak pęcherza, rak jąder czy nerki. – Dlatego urologia tak naprawdę staje się uroonkologią, a leczenie nowotworów już dziś pochłania 80 proc. czasu pracy specjalistów tej dziedziny – przyznaje prof. Piotr Chłosta, prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego (PTU).
Jesteśmy ogromnie dumni, że możemy pochwalić się zajęciem czołowych miejsc w rankingu WPROST, wśród najlepszych szpitali urologicznych w Polsce. Oznacza to, że nasz Oddział Urologii i Onkologii Urologicznej Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach bardzo dobrze spełnia swoją rolę. Należy podkreślić, że jako jeden z nielicznych w kraju, przeprowadza w sposób laparoskopowy, unikalne, najbardziej skomplikowanych operacje z zakresu urologii onkologicznej, czynnościowej i rekonstrukcyjnej. Takie operacje wymagają od lekarzy wysokich umiejętności, wiedzy i doświadczenia ale niosą za sobą ogromne korzyści pacjentom: są dokładniejsze, powodują mniej powikłań a przede wszystkim uraz pooperacyjny jest mniejszy i pacjenci szybciej wracają do zdrowia. Oprócz tego nasi specjaliści w dziedzinie laparoskopii dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem poprzez organizację dwudniowych warsztatów laparoskopowych, podczas których uczestnicy mogą zobaczyć oraz czynnie wziąć udział w operacjach. Goszczą u nas urolodzy z wielu ośrodków urologicznych z całej Polski, doskonalą swoje umiejętności pod okiem naszych specjalistów. - Był to najbardziej wartościowy kurs w jakim dotychczas uczestniczyłem. Organizacja spotkania była wzorowa. Najbardziej wartościowym elementem spotkania była możliwość czynnego uczestniczenia w operacjach, zdobyte w ten sposób doświadczenie jest, krótko mówiąc, bezcenne. – napisał Pan Piotr, jeden z uczestników pierwszego warsztatu pytając jednocześnie, kiedy planujemy następne.
Najbliższe warsztaty laparoskopowe poświęcone onkologii urologicznej odbędą się 21 i 22 czerwca tego roku.
Zespół pod kierownictwem dr Tadeusza Dmowskiego i dr n. med. Artura Przewora wykonuje unikalne w skali kraju operacje onkologiczne jak usunięcie gruczołu krokowego z powodu raka (laparoskopowa prostatektomia radykalna), usunięcie pęcherza moczowego z powodu raka (laparoskopowa cystektomia radykalna z zastępczym pęcherzem jelitowym), radyklane usunięcie nerki z powodu nowotworu, częściowe resekcje nerek (laparoskopowa resekcja guza nerki).
Ponadto, poza urologią onkologiczną, pacjenci leczeni są z powodu kamicy moczowej, a wykonywane są operacje otwarte, endoskopowe i laparoskopowe.
Poza opieką stacjonarną, prowadzona jest również Poradnia Urologiczna. Do niej kierowani są pacjenci wymagający diagnostyki, konsultacji lub leczenia planowego.
Pacjenci znajdą również pomoc w urologii czynnościowej (diagnostyka – pracownia urodynamiczna), a także w leczeniu nietrzymania moczu.
Z PEŁNYM RANKINGIEM ZAPOZNASZ SIĘ TUTAJ