Ćwiczebna ewakuacja
Dzisiaj w Siedleckim Centrum Onkologii Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego im. św. Jana Pawła II w Siedlcach Sp. z o.o. odbyły się ćwiczenia praktyczne ewakuacji osób zagrożonych z oddziału szpitalnego w warunkach dużego zadymienia.
Zgodnie z wytycznymi Rozporządzenia z 25 lipca 2003 roku w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków oraz innych obiektów budowlanych i terenów, ćwiczebne alarmy ewakuacyjne odbywają się w szpitalu corocznie i mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa pacjentom, pracownikom i innym osobom przebywającym w Szpitalu.
– Chcemy, żeby wszyscy przećwiczyli, jak zachować się w przypadku pożaru, jak bezpiecznie ewakuować pacjentów, personel i inne osoby przebywające w tym momencie w Szpitalu. Trening ma też sprawdzić, jak szpitalny personel radzi sobie w sytuacji nagłego zagrożenia, czy działa według odpowiedniego planu, czy będzie wiedział, kogo powiadomić najpierw, gdzie szukać sprzętu gaśniczego i jak go użyć. Oczywiście z tych ćwiczeń wyciągniemy wnioski. Jeśli będą jakieś niedociagnięcia to podejmiemy działania korygujące. - mówi Prezes Marcin Kulicki.
Opis zdarzenia:
Na drugim piętrze Siedleckiego Centrum Onkologii Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego im. św. Jana Pawła II w Siedlcach Sp. z o.o. przy ulicy Poniatowskiego 26, na oddziale chirurgii dochodzi do pożaru w rozdzielni NN, powstałego w wyniku zwarcia w instalacji elektrycznej. Personel medyczny szpitala podejmuje próbę likwidacji zagrożenia. W wyniku niewystarczających narzędzi do opanowania zagrożenia, pożar zaczyna się rozprzestrzeniać. Do Miejskiego Stanowiska Kierowania trafia informacja o powstałym zagrożeniu, przekazana drogą telefoniczną przez personel szpitala. Pracownicy oddziału przystępują do ewakuacji pacjentów. Na oddziale pracuje w danym dniu 10 osób personelu medycznego oraz jest hospitalizowanych 21 osób, z czego 7 z nich nie jest w stanie samodzielnie opuścić oddziału. Okazuje się, że na trzecim piętrze obiektu, gdzie znajdują się urządzenia techniczne pracowała jedna osoba serwisująca jedno z urządzeń, która nie jest świadoma powstałego zagrożenia i nie ma z nią kontaktu.
Cele szczegółowe:
- sprawdzenie funkcjonowania procedur alarmowania w obiekcie,
- praktyczny sprawdzian ewakuacji ludzi z obiektu kategorii ZL II – przeznaczonego do użytku ludzi o ograniczonej zdolności poruszania się,
- weryfikacja przygotowania obiektu do prowadzenia działań gaśniczych,
- doskonalenie współdziałania między personelem szpitala i zastępami straży pożarnej,
- doskonalenie taktyki gaszenia pożarów w obiektach zaliczanych do kategorii zagrożenia ludzi ZL II,
- współdziałanie sił i środków krajowego systemu ratowniczo- gaśniczego,
- doskonalenie umiejętności dowódczych na poziomie interwencyjnym, a także współpracy kierującego działaniem ratowniczym ze stanowiskiem kierowania Państwowej Straży Pożarnej,
- doskonalenie umiejętności praktycznych strażaków-ratowników podczas akcji ratowniczo-gaśniczych,
- doskonalenie technik ewakuacji osób, w szczególności tych o ograniczonej zdolności poruszania się, a także udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej,
- zapoznanie z obiektem Siedleckiego Centrum Onkologii:
- lokalizacją i rozmieszczeniem obiektów, przyległych terenów i dróg pożarowych
- zaopatrzeniem wodnym do celów przeciwpożarowych,
- sposobami zabezpieczenia ppoż. obiektu,
- specyfiką występujących zagrożeń.
W akcji uczestniczyły jednostki straży pożarnej: z JRG 1 – 12 osób, OSP Nowe Opole – 6 osób, OSP Pruszynek – 6 osób, OSP Pruszyn – 6 osób. Ewakuowanych było 21 pacjentów, w tym 14 chodzących i 7 leżących, pozorowanych przez personel Szpitala.
Podczas akcji ratowniczej personel naszego Centrum mógł poćwiczyć współpracę ze służbami ratowniczymi. Mogliśmy obserwować współdziałanie zawodowej i ochotniczej straży pożarnej. Dla jednostek straży ćwiczenia te były również okazją do zapoznania się z terenem działania, z drogami dojazdowymi i planem pomieszczeń Siedleckiego Centrum Onkologii, które jest budynkiem nowym. Strażacy podkreślali, że akcja ratownicza w szpitalu jest zwykle trudniejsza, bo większość z ratowanych to pacjenci, osoby chore, których ewakuacja jest bardziej skomplikowana i musi być szybko i sprawnie przeprowadzona. Dużą rolę odgrywa tu personel. Zanim na miejsce przyjedzie Straż Pożarna powinien on już przeprowadzać samodzielnie akcję ewakuacyjną i podjąć próbę ugaszenia pożaru - tak jak u nas na ćwiczeniach wykonała to wzorowo Pani doktor Iwona Ptasiewicz.
Należy podkreślić, że pomimo faktu, że były to tylko ćwiczenia, to zaangażowanie każdego z uczestników działań było duże. Realia szkolenia zostały tak dobrane, by odwzorować sytuację, która może wydarzyć się w rzeczywistości.
Celem przeprowadzonych ćwiczeń było doskonalenie gotowości służb ratowniczych do działań w sytuacji zagrożenia oraz doskonalenie wzajemnej współpracy wszystkich pracujących na miejscu służb. Takie akcje są okazją do nauki, jak w sytuacji zagrożenia minimalizować ryzyko utraty zdrowia i życia pacjentów, zapobiegać wybuchom paniki i chronić szpitalne mienie. Po działaniach właściwych odbyło się podsumowanie akcji.
Oczywiście podczas działań nikt nie ucierpiał i wszyscy bogatsi w nowe doświadczenia wrócili do domów.
Bardzo dziękujemy uczestnikom dzisiejszej ewakuacji w przeprowadzeniu działań.