Już co najmniej 3 mln Polaków chorują na cukrzycę, ale nawet 1 mln spośród nich nie zdaje sobie z tego sprawy, bo nie ma wciąż wykrytej choroby - alarmuje Polskie Stowarzyszenie Diabetyków z okazji obchodzonego 14 listopada Światowego Dnia Cukrzycy. Jest to niepokojące, bo cukrzyca rozwija się w utajeniu i powoduje groźne powikłania, takie jak zawał serca i udar mózgu, niewydolność nerek, utratę wzroku i uszkodzenie nerwów obwodowych. Już ponad 10 lat temu Organizacja Narodów Zjednoczonych uznała cukrzycę za epidemię XXI wieku, choć nie jest chorobą zakaźną.

Zespół Promocji i Edukacji Zdrowotnej Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego im. św. Jana Pawła II w Siedlcach Sp. z o. o. zaprosił w dniu dzisiejszym na obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą. Z tego tytułu odbyła się w naszym Szpitalu konferencja poświęcona tej tematyce. Motywem przewodnim było hasło: "Cukrzyca dotyczy każdej rodziny". Zaproszeni eksperci z dziedziny diabetologii oraz goście specjalni próbowali odpowiedzieć na pytanie: czy cukrzyca dotyczy każdej rodziny i czy wiemy, co możemy zrobić dla diabetyka w swojej rodzinie?

O nowoczesnych, alternatywnych metodach monitorowania poziomu glikemii u chorych z cukrzycą mówił Pan Stanisław Pawełczak, Ordynator Oddziału Dziecięcego, specjalista diabetolog. Na temat spożycia płynów w kontekście zdrowego styl życia wykład poprowadziła Pani Agnieszka Jarosz z Instytutu Żywności i Żywienia, natomiast o samokontrola glikemii Pan Mariusz Jakubiak z Assensia Diabetes Care. Panie: Beata Makaruk, Anna Galczak – Kondraciuk, Małgorzata Charmas z Akademii Wychowania Fizycznego  im. J. Piłsudskiego w Warszawie, Filii w Białej Podlaskiej opowiadały o wpływie systematycznej aktywności fizycznej oraz zbilansowanego żywienia na poziom glikemii u kobiet z cukrzycą ciążową.

Uczestnicy konferencji mogli dokonać pomiaru poziomu glikemii, cholesterolu, kwasu moczowego we krwi, pomiaru ciśnienia tętniczego krwi, wskaźnika BMI, WHR oraz wykonać test do samooceny ryzyka wystąpienia zachorowania na cukrzycę typu 2. Każdy mógł skorzystać ze wskazówek dotyczących prozdrowotnego trybu życia oraz porad dietetyka, a także pokosztować produktów przeznaczonych dla chorych z cukrzycą.

Na sali konferencyjnej zaprezentowano galerię prac dzieci chorych na cukrzycę pt. „Cukrzyca w rodzinie”.