Adaś był pierwszy!
Ma zaledwie kilka dni a już zapisał się na kartach historii naszego Szpitala. Wszystko za sprawą niekonwencjonalnego sposobu przyjścia na świat. Chłopczyk jest bowiem pierwszym dzieckiem urodzonym do wody w tutejszej placówce.
- Adaś, tak ma na imię – mówią rodzice chłopczyka i dumnie prezentują swoją pociechę. Jest śliczny i zdrowy. To pierwsze dziecko Małgorzaty i Huberta i pierwsze w naszym Szpitalu urodzone w taki sposób. Specjalna wanna czekała na nowo wyremontowanym Oddziale Położniczo – Ginekologicznym prawie 3 miesiące na mamę, która zdecyduje się i zostanie zakwalifikowana do porodu w wodzie.
18 listopada stał się wyjątkowym dniem, nie tylko dla rodziców Adasia, ale również dla położnej Joanny Wróbel i całego Oddziału. – Przychodząc na dyżur nie wiedziałam, że będę uczestniczyć w takim wydarzeniu, jeszcze czuję emocje i ogromną radość. Wiele osób mi gratuluje i nie ukrywam, że jest to bardzo miłe.
- Ja brałam takie rozwiązanie pod uwagę – opowiada Pani Małgosia. – Przyjeżdżając do tego Szpitala wiedzieliśmy o takiej możliwości. Czytaliśmy, że na Oddziale był przeprowadzony gruntowny remont, że są nowe sale, jest nowoczesny sprzęt, nowe łóżka i wanna do porodu w wodzie. Braliśmy również pod uwagę opinię naszych znajomych i mimo, że mieszkamy dość daleko, bo aż za Łukowem, to gdy nadszedł już „ten czas” przyjechaliśmy tutaj i zostałam zakwalifikowana.
Jak wspominają narodziny swojego dziecka szczęśliwi rodzice?
- Rodziłem wspólnie z partnerką, to był nasz pierwszy raz. Pani Asia – mówi o położnej tata Hubert - to ostoja spokoju. Była cały czas z nami, rozmawiała, tłumaczyła, uspokajała i chwaliła za postępy. Dzięki jej doświadczeniu i pomocy nasz syn urodził się w sposób naturalny, cały i zdrowy, wprost do wody.
Pani Małgosia, mama Adasia, o porodzie mówi w samych superlatywach. - Mogłam chodzić, posiedzieć na piłce i w wodzie, zmieniać pozycje. Ciepła woda łagodziła ból, czułam się bardziej zrelaksowana i odprężona, na pewno bardziej niż na fotelu. Nie było też konieczności nacinania krocza. Jednocześnie byłam monitorowana ja i mój synek. Miałam świadomość, że jestem pod fachową opieką. Po porodzie czułam się świetnie i wszystkim mamom bardzo polecam poród w wannie.
Zalety porodu w wodzie
Położna Oddziałowa, Małgorzata Łęczycka podkreśla zalety takiego porodu. Mama – rodząca lepiej radzi sobie z bólem, jest zrelaksowana, przez co bardziej rozluźnione są tkanki krocza, a w związku z tym mniejsze obrażenia tego odcinka. Woda jest również alternatywnym środkiem do stosowania leków przeciwbólowych lub znieczulenia zewnątrzoponowego. Trudno pominąć zalety dla dziecka, które do tej pory przebywało przecież w środowisku wodnym. Dla niego takie narodziny są mniejszym szokiem. Noworodek przebywa w wodzie nie dłużej niż minutę, przez cały ten czas funkcjonuje jeszcze łożysko i dostarcza dziecku niezbędnych składników. Następnie dziecko musi zostać uniesione. Wtedy zmieni się temperatura, z ciepłej na chłodniejszą, dzięki czemu zostanie uruchomiony odruch oddechowy. Mimo wielu zalet należy pamiętać, że rodzić w ten sposób mogą wyłącznie kobiety do tego zakwalifikowane przez lekarza, a więc relatywnie zdrowe, bez czynników ryzyka. Jak widać, rzadko, ale zdarzają się takie pacjentki.
Czy to bezpieczne?
Każdy poród niesie ze sobą pewne ryzyko, tak samo i poród w wodzie. Jesteśmy cały czas z rodzącą, monitorujemy i oceniamy sytuację. Jeśli się coś niepokojącego zadzieje podejmujemy odpowiednie działania – mówi Joanna Wróbel.
Dla personelu medycznego poród do wody jest niesamowitym wyzwaniem. - Dlatego też bardzo się cieszę, że daliśmy radę. Tu pracują położne z powołania – kończy Oddziałowa Małgorzata Łęczycka. – Asia jest najlepszym tego dowodem.
Panie, które wybiorą Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach jako miejsce porodu mają do dyspozycji cztery nowoczesne sale porodowe o wdzięcznych nazwach – Wiosna, Lato, Jesień, Zima. Na każdej z sal do dyspozycji rodzącej jest łazienka wraz z prysznicem, nowoczesne łóżko porodowe, które umożliwia odbycie porodu w różnych pozycjach, centralny system monitorujący dobrostan płodu – Monaco, drabinka, piłka porodowa, worek sako oraz inkubator otwarty w celu ewentualnego zabezpieczenia nowo narodzonego Dziecka.
Sala Lato wyróżnia się spośród innych sal obecnością wanny porodowej, w której możliwa jest relaksacja w trakcie porodu, jak i odbycie porodu do wody.
Opiekę nad pacjentkami rodzącymi sprawują wykwalifikowane położne, cechujące się ogromnym doświadczeniem. Do dyspozycji rodzących kobiet w Bloku Porodowym, oprócz położnych i lekarzy położników, jest pediatra – neonatolog.. Jako ośrodek II stopnia referencyjności zapewniamy wysoką jakoś opieki medycznej rodzącemu się Dziecku. Oddział Patologii Noworodka wyposażony jest w nowoczesny sprzęt, pozwalający, w sytuacjach zagrożenia, ratować życie i zdrowie małych pacjentów
RODZICOM i Pani Joannie Wróbel GRATULUJEMY!
Na zdj. położna Joanna Wróbel z Adasiem i rodzicami.