Sekretariat medyczny tel. (25) 640 35 12
Ordynator tel. (25) 640 35 12
Lekarze tel. (25) 640 35 13
Pielęgniarki tel. (25) 640 35 18
e-mail: urologia(at)szpital.siedlce.pl

Ordynator Oddziału: lek.Tadeusz Dmowski
specjalista urolog, lekarz chirurgii ogólnej

Pielęgniarka Oddziałowa: mgr Iwona Kiełczykowska

Oddział posiada 33 łóżka.

Oddział dysponuje własną salą operacyjną do operacji endoskopowych, pracownią ESWL oraz pracownią urodynamiki.

Zakres świadczonych usług obejmuje diagnostykę oraz zabiegi operacyjne w pełnym wymiarze: operacje otwarte, endoskopowe, laparoskopowe, zabiegi w trybie jednodniowym, w znieczuleniu miejscowym, operacje ostrodyżurowe. W oddziale stosowane są nowoczesne, małoinwazyjne techniki leczenia.
Oddział specjalizuje się w laparoskopowych operacjach raka prostaty, żylaków powrózka nasiennego, torbieli nerkowych. Wykonywane są małoinwazyjne operacje w leczeniu nietrzymania moczu u kobiet (TVT, IVS, TOT), kamicy nerkowej i moczowodowej (URS, PCNL, ESWL), guzów pęcherza moczowego (TURT). Pacjenci cierpiący na łagodny rozrost gruczołu krokowego mogą być wyleczeni przy pomocy przezcewkowej elektroresekcji prostaty (TURP) lub poddani operacji klasycznej. Lekarze Oddziału Urologicznego wykonują operacje usunięcia pęcherza moczowego z wytworzeniem zastępczego pęcherza z jelita grubego (esicy) oraz jelita cienkiego w leczeniu zaawansowanych postaci raka pęcherza moczowego. Pacjenci z nowotworami nerek są poddawani operacjom usunięcia nerki lub operacjom nerkooszczędzającym - usunięcie guza z miąższu nerki. Pacjenci cierpiący z powodu nawrotowych zwężeń cewki moczowej są poddawani operacjom rekonstrukcyjnym cewki moczowej z użyciem przeszczepu z błony śluzowej z policzka lub owodni ludzkiej. W ramach Oddziału Urologicznego wykonywane są procedury jednodniowe w diagnostyce raka prostaty (biopsje stercza, nietrzymania moczu i zaburzeń w oddawaniu moczu (badania urodynamiczne), wykonywane są badania cystoskopowe w diagnostyce guzów pęcherza moczowego.
Oddział od wielu lat zajmuje się leczeniem metodami laparoskopowymi. Prowadzi w związku z tym szkolenia dla lekarzy chcących się specjalizować w tej dziedzinie. Jest jednym z ośrodków w Polsce, któremu Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego przyznało takie uprawnienia i jednym z niewielu ośrodków w województwie mazowieckim, posiadającym akredytację uprawniającą do kształcenia specjalistów w dziedzinie urologii.
Zespół oddziału systematycznie szkoli się i podnosi swoje kwalifikacje. Lekarze oddziału opublikowali około 100 prac naukowych w krajowych i zagranicznych czasopismach. Ponadto prowadzą liczne prezentacje i wykłady na krajowych oraz zagranicznych kongresach i sympozjach naukowych. Dwóch asystentów uzyskało tytuł dr n. med., jeden ma otwarte przewody doktorskie. Oddział był inicjatorem i organizatorem znanych i cenionych w Polsce i poza granicami kraju Podlaskich Warsztatów Laparoskopowych im. prof. Wojtka Gontarza.