Sekretariat medyczny tel. (25) 640 35 12
Ordynator tel. (25) 640 35 12
Lekarze tel. (25) 640 35 13
Pielęgniarki tel. (25) 640 35 18
e-mail: urologia(at)szpital.siedlce.pl

Ordynator Oddziału: 

Lek. Tadeusz Dmowski - specjalista urolog, lekarz chirurgii ogólnej

 

Lekarze Oddziału:

Dr n. med. Adam Marcheluk – specjalista urolog (FEBU), MBA

Lek. Piotr Kania – specjalista urolog (FEBU)

Lek. Rafał Mieleszko – w trakcie specjalizacji w urologii

Lek. Karol Dudka – lekarz chirurgii ogólnej, w trakcie specjalizacji w urologii

Lek. Marcin Kuligowski – w trakcie specjalizacji w urologii

Lek. Monika Kuca – w trakcie specjalizacji w urologii

Lek. Rafał Osiecki – w trakcie specjalizacji w urologii

 

Pielęgniarka Oddziałowa: Iwona Kiełczykowska

Zespół pielęgniarski stanowią 24 osoby.

 

W obecnej strukturze oddział  funkcjonuje od 1996 roku. Od 2015 roku nosi nazwę: Oddział Urologii          i Onkologii Urologicznej. Oddział posiada 33 łóżka, własną salę operacyjną do operacji endoskopowych oraz pracownię urodynamiki, dysponuje dostępem do centralnego bloku operacyjnego.

Zakres świadczonych usług obejmuje nowoczesną diagnostykę oraz zabiegi operacyjne w pełnym wymiarze: operacje otwarte, endoskopowe, laparoskopowe, zabiegi w trybie jednodniowym,                      w znieczuleniu miejscowym, operacje ostrodyżurowe.

Jednostka od lat  specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu operacyjnym chorób nowotworowych układu moczowo-płciowego. Ze szczególnym naciskiem na małoinwazyjne metody leczenia onkologicznego - operacje laparoskopowe. W oddziale wykonywany jest pełen zakres laparoskopowego leczenia onkologicznego to jest: operacje raka prostaty – prostatektomia laparoskopowa, operacje nowotworów nerek – całkowite usunięcie narządu (nefrektomia laparoskopowa) jak i operacje organooszczędzające – usunięcie tylko guza z pozostawieniem nerki (NSS laparoskopowy), operacje zaawansowanym zmian nowotworowych pęcherza moczowego – laparoskopowa cystoprostatectomia  z wytworzeniem zastępczego odprowadzenia  moczu i inne.

Ponadto rutynowo w oddziale wykonywane są małoinwazyjne operacje w leczeniu nietrzymania moczu      u kobiet (TVT, IVS, TOT), kamicy nerkowej (PCNL) oraz kamicy moczowodowej (URS) w tym najbardziej technologicznie zaawansowana metodą (RIRS), guzów pęcherza moczowego (TURT, TURTiS). Pacjenci chorujący na łagodny rozrost gruczołu krokowego mogą być leczeni przy pomocy przezcewkowej elektroresekcji prostaty (TURP, TURPiS) lub poddani operacji klasycznej. Pacjenci cierpiący z powodu nawrotowych zwężeń cewki moczowej są poddawani operacjom rekonstrukcyjnym cewki moczowej z użyciem przeszczepu z błony śluzowej z policzka lub owodni ludzkiej.

W ramach działającej przy Oddziale Urologii i Onkologii Urologicznej poradni wykonywane są liczne procedury diagnostyczne:  w przypadku podejrzenia raka stercza (biopsje stercza – w tym biopsja oparta na fuzji przezodbytniczego badania ultrasonograficznego TRUS i obrazowania wieloparametrycznym rezonansem magnetycznym mpMRI), diagnostyka nietrzymania moczu i zaburzeń w oddawaniu moczu (badania urodynamiczne), wykonywane są również badania cystoskopowe w diagnostyce guzów pęcherza moczowego. 

Placówka jest jednym z ośrodków w Polsce, któremu Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego przyznało uprawnienia do kształcenia w technikach laparoskopowych  i jednym z niewielu ośrodków w województwie mazowieckim, posiadającym akredytację uprawniającą do kształcenia specjalistów w dziedzinie urologii. 
Zespół oddziału systematycznie szkoli się i podnosi swoje kwalifikacje. Lekarze oddziału opublikowali około 100 prac naukowych w krajowych i zagranicznych czasopismach. Ponadto prowadzą liczne prezentacje i wykłady na krajowych oraz zagranicznych kongresach i sympozjach naukowych. Czterech asystentów oddziału uzyskało tytuł doktora nauk medycznych. 

Oddział był inicjatorem i organizatorem znanych i cenionych w Polsce i poza granicami kraju Podlaskich Warsztatów Laparoskopowych im. prof. Wojtka Gontarza. Tradycja zapoczątkowana podczas warsztatów kontynuowana jest obecnie w postaci cyklicznie odbywających się w oddziale kursów laparoskopowych dla lekarzy urologów.

Oddział prowadzi aktywną działalność medialną  w zakresie edukacji i promocji zachowań prozdrowotnych. Zajmuje wysokie pozycje w rankingach ogólnopolskich monitorujących usługi medyczne, w ostatnim zestawieniu rankingu tygodnika „Wprost” został sklasyfikowany na 8 pozycji wśród ponad       130 ośrodków urologicznych w Polsce.